Kağıt Terimleri ve Özellikleri

Birinci Hamur Kâğıt Nedir?:

1.hamur kâğıt, selülozu çok, odunu az olan, beyaz renkli kağıttır. Kitap baskısında, antetli kağıt basımında, defterler, ders kitapları, test kitaplarının basımında ve benzeri matbaa baskı işlerinde tercih edilir. Değişik gramajlarda bulunmaktadır. En çok tercih edilen kağıt türlerindendir.

İkinci Hamur Kâğıt Nedir?:

2.hamur kâğıtlarda, odun miktarı ile selüloz miktarı  neredeyse eşittir. Fiyatının, 1. hamur kağıda nazaran, daha uygun olması nedeniyle, kitap baskısı gibi matbaa işlerinde tercih edilmekte. Tercihen, değişik gramajlarda bulunmaktadır.

Üçüncü hamur Kâğıt Nedir?:

Odun miktarı çok, selüloz miktarı azdır. Rengi sarıya yakındır. Bazı yazarlar, kitap baskılarında bu kâğıt türünü tercih ederler.

Kuşe Kâğıt Nedir?:

Yüzeyleri dolgu maddeleri ile kaplanıp perdahlayarak kaliteleri yükseltilen bu kâğıtların her iki yüzü parlak olanlarına kuşe kâğıdı denir.

Kuşe kâğıtlar; mat kuşe ve parlak kuşe kâğıdı olmak üzere iki çeşittir. Kuşe kâğıtlar genellikle broşür baskısı, poster baskısı, afiş, dergi baskılarında tercih edilirler. Kuşe kâğıtlar, bastırılacak işlere göre çok çeşitli gramajlarda bulunmaktadır…………………………………….

Tabii Kuşe Nedir?:

Tabii kuşede dolgu maddeleri, kâğıt hamurunun içine karıştırıldığı için, yüzeysel dolgu maddeli kuşe kâğıtlara oranla bunların beyazlıkları daha azdır………………………………......

Karton Kağıt:

Bitkisel selülozun mekanik veya kimyasal işlemlerden geçerek veya geri dönüşümlü kartonların yeniden liflendirilmesiyle elde edilen hamurlardan üretilen sert, dayanıklı ve kalın kâğıt malzemesi olarak tanımlanabilir.


Krome Karton Kağıtlar Nasıl Olur?:

Bir yüzleri satene edilmiş olup çoğunlukla, dışı renkli işlerde, ilaç kutuları ve diğer küçük ambalaj işlerinde kullanılmaktadır…………………………………………………………………….

Krome Lüks Karton Kağıtlar Nasıl Olur?:

Bir yüzleri çok iyi satene edilmiş olup lüks kapak, davetiye basımı, kartvizit baskısı ve diğer reklâm işlerinde tercih edilir……………………………………………………………………………

Bristol Kartonlar:

Çok iyi cins kartonlar olup, roman kitapları, hikaye kitapları ve diğer tür kitap baskılarında kitap kapağı olarak tercih edilir.

Dosyalık Kartonlar:

Bristol kağıt cinsinden olup,  genellikle dosya baskısında ve kartela baskı işlerinde tercih edilmektedir

Gri Mukavva:

El işlerinde ve baskı makinelerinde kullanılmak üzere iki çeşitte imal edilir. Uzun elyaflıdır. Kutu imalatı, ambalaj imalatı ve benzeri işlerde, ciltlemede kapak olarak da kullanılır. Gri Karton ve mukavva ürünler düzgün satıhlı ve %100 geri dönüşümlü kağıtlardan üretilmektedir.

Saman Mukavva:

Yalnızca el işleri için imal edilirler. Kısa elyaflı olup, gevrek bir yapıdadır. Çabuk kırılır. Ana maddesi buharlaştırılmış samandır.

Holzpappe (Odun hamurundan oluşan):

Bu mukavvaların ana maddesi kısa lifli odunlardır. Takvim yapımı ve çeşitli pano işlerinde kullanılır.


Astarlı Mukavva:

Ana maddesi buharlaştırılmış odun parçalarıdır. Astarlı olduğundan lüks kutu işlerinde ve ambalaj yapımında iyi netice verir.


Preslenmiş Mukavva:

Hadden denilen bir maddeden yapılır. Sert bir taşla zımparalanıp cilalanır. Çok sert olduğundan klasör, kartaj işlerinde kullanılmaktadır.

Sert Mukavva:

İsminden de anlaşıldığı üzere sağlam, sert bir yapıdadır. Bükülebilir, fakat kırılmaz. Çanta imalatında, fihrist ve kartela işlerinde kullanılır.


Pelür Kâğıt Nedir?:

Çok hafif, transparan (ışık geçirgen) ve çok ince kâğıttır. Düz ve soğan pelür cinsleri mevcuttur. Artık günümüzde fazla üretilmediğinden, pek tercih edilmemektedir.

Otokopi veya Otokopili Kâğıtlar:

Diğer adı mikro kapsül sıvamalı kâğıt olan otokopi kâğıtları, kendinden kopyalı kâğıtlar olarak bilinir. Kâğıdın bir yüzüne gözle göremediğimiz, içi mürekkeple dolu mikro kapsüller sıvanır. Kâğıdın diğer yüzüne sert bir cisimle bastırıldığında (kalem gibi) mikro kapsül patlar ve bir alttaki kâğıt yüzeyine aynı görüntü geçer. Fatura, irsaliye, çok nüshalı formlar gibi işlerde kullanılır. CB, CFB, CF cinsleri mevcuttur.

Ozalit Kâğıtları:

Kâğıt veya aydınger orijinallerden resim ve proje çoğaltmaya yarayan yüzeyi ışığa karşı duyarlı madde ile kaplı kâğıttır. Yapılan montajların baskıdan önce müşteriye onay için ozalit maketleri kullanılır ve direk montajda kullanılır.


Aydınger Kâğıtları:

Daha çok mimarların kullandığı kaygan yüzeyli, saydam, ışık geçirgenliği olan özel bir kâğıt cinsidir. Çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Eskiden, geleneksel animasyon yapımında da kullanılmaktaydı.

Papye Kâğıdı:

İçinde herhangi bir dolgu maddesi olmayan emici yumuşak kâğıttır.

Kâğıdın Gramajı Ne Demek?: 1

m2/gr, yani kâğıdın gram cinsinden ağırlığını ifade eder.Kâğıdın Hamuru Ne Demek ?:

Kâğıdın imal edilmeden önceki son halidir.

Kâğıdın Suyu veya Kâğıdın Su Yolu Ne Demek? :

Kâğıdın makinede dokunuş ve çeviriş istikametini, ifada eder.

Rulo Kâğıt Nedir? :

Bobin halinde sarılmış, çok uzun, kesintisiz kâğıttır.

Kalender:

Kâğıt fabrikalarında kâğıt ütüleme ve parlatma ünitesi veya makinesi.

Online Teklif Al

Teklif almak istediğiniz konu hakkında detaylı bilgi yazınız.